Mgr. Svetozár Prokeš

SVEŤOVE DETI

Trocha histórie

Výstižnejší názov pre tento článok ma z môjho pohľadu nevedel napadnúť. Trošku som si však toto oslovenie prepožičal z histórie. Konkrétne tej futbalovej. Od štyridsiatych rokov minulého storočia sedel na trénerskom poste v Manchestri United Matt Busby. Bol to práve Matt Busby, ktorý začal klásť dôraz na vlastných odchovancov klubu a darilo sa mu to. Preto v roku 1953 tvorili mužstvo United len jeho vlastný odchovanci s vekovým priemerom 22 rokov! Postupne začali prichádzať prvé úspechy. Tituly v anglickej lige, víťazstvo v FA cupe a tímu sa nehovorilo nijak inak ako „Busby babes“ – „Basbyho deti“. Tento tím vychádzajúcich budúcich hviezd svetového futbalu však postihla jedna z najväčších tragédií v dejinách športu. Po 71 dňoch od tragédie sa Matt Busby postavil opäť na lavičku United, pričom pri hospitalizácií dostal aj posledné pomazanie a to hneď dvakrát. Svojej filozofii zostal verný naďalej a do tímu zapracoval aj najväčšieho loptového čarodejníka všetkých čias, Georga Besta. Desať rokov od tragédie stál sir Matt Busby so svojimi deťmi na najvyššom stupienku v klubových možnostiach. Stali sa víťazmi Európskeho pohára majstrov – EPM (súčasná liga majstrov).

_MG_0804a.jpg

Začiatok projektu – toho Stupavského

Ešte aj teraz si spomínam, keď sme ako rodičia budúcich prváčikov sedeli pred čosi viac ako tromi rokmi v jedálni našej školy a Sveťo tam stál pri projektore a ukazoval nám rodičom svoje plány, svoj projekt. Neboli to žiadne smelé predsavzatia kedy a kde budeme o pár rokov. Bolo to skôr oboznámenie pre nás rodičov o tom, čo chcú v Stupave robiť a s akým úmyslom. Pre nejedného rodiča boli slová o všeobecnej športovej príprave veľmi lichotivé, avšak slovo hádzaná možno počuli v svojom živote doposiaľ len okrajovo. Nie každý je rodeným Stupavčanom a preto je logické, že spojitosť medzi hádzanou a Stupavou nie je každému hneď jasná. Sveťov projekt na prvom stupni ZŠ dostal názov Golden Team.

Súčasnosť

Dnes to už nie je len projekt, vízia, či sen spolu zanietených ľudí čo do toho vstúpili. Je to spôsob života celého radu žiačok a žiakov na našej základnej škole v ôsmych triedach Golden tímu, ale aj troch tried Handball Academy na druhom stupni. Lyžovačky pre každú triedu s týmto zameraním, či letné kempy pod jeho pedagogickým a najmä ľudským vedením. To sú veci, pre ktoré ho deti „žerú“. Áno, dnes sú v týchto projektoch takmer dve desiatky ľudí v trénerskom vedení, alebo ako asistenti trénerov, ale nad všetkými je práve on, Sveťo. Každého jedného žiaka či žiačku pozná menom a možno práve teraz sa v Stupave začína formovať generácia, ktorú budeme v budúcnosti poznať pod názvom „Sveťove deti“.

_MG_4069_1.jpg  _MG_3092_1.jpg  _MG_6602_1.jpg  IMG_2262_1.jpg

Sveťov pohľad

Keď som mu predostrel tému a prečítal pár riadkov, ktoré som mal spracované, tak ma po utretí sĺz z očí zastavil a dodal: „Toto všetko nedokáže robiť len jeden človek. Zišla sa tu partia ľudí s rovnakým „DNA“, ktorá sa postupne rozširuje a tak môžeme v našej práci pokračovať. Za toto im patrí veľká vďaka!“

_MG_6823_1.jpg  _MG_6240_1.jpg  IMG_9379_1.jpg  MG_0159_1.jpg  MG_0187_1.jpg

Text: Daniel Jančár

Foto: Lucia Obžerová